Optyk – jak wybrać odpowiedni salon?

Pogarszający się wzrok to powód, dla którego planujemy pierwszą wizytę u optyka. Jednak najczęściej szybko zdajemy sobie sprawę, że wcale nie jest to prosta kwestia. Mało kto bowiem dysponuje wiedzą o wszystkich kryteriach, którymi powinno się kierować poszukując dobrego optyka w mieście takim jak Olsztyn. Źle dobrane okulary mogą przysporzyć wielu problemów nie tylko natury estetycznej. Złe widzenie, dyskomfort, bóle głowy – na to jesteśmy narażeni, jeżeli trafimy do złego optyka. Sprawdź czym się kierować w poszukiwaniach najlepszego specjalisty. 

Postaw na profesjonalizm

Kompetencje optyka są bardzo złożone. Jest on fachowcem, który dobiera odpowiednie okulary na podstawie wytycznych wystawionych na recepcie przez okulistę. Aby mógł zrobić to w najlepszy możliwy sposób, optyk musi odznaczać się odpowiednią wiedzą. Niestety, obecne regulacje prawne nie wymagają od optyka żadnych dokumentów poświadczających stosowne kwalifikacje. Właśnie dlatego, zanim wybierzemy się do salonu optycznego upewnijmy się, że pracujący w nim specjaliści posługują się tytułem technik optyk. Najlepiej wybrać miejsce, w którym pracują osoby dysponujące dyplomem studiów wyższych. W miastach takich jak Olsztyn coraz więcej uczelni kształci studentów na kierunku optyka. Lepiej zaufać osobie z wyższym wykształceniem niż pracownikowi salonu, który przeszedł jedynie podstawowy kurs. Program studiów obejmuje także wiedzę medyczną i fizjologię, dlatego absolwenci mają wszelkie kompetencje do precyzyjnego dopasowania i doboru rodzaju soczewek.’

Jeszcze przed /’wizytą w salonie powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że optyk nie jest jedynie sprzedawcą okularów. Właśnie dlatego podczas wizyty nie powinniśmy mieć wrażenia, że jedynie dokonujemy zakupu. Dobrze przygotowany specjalista powinien mieć indywidualne podejście do każdego klienta i przede wszystkim przeprowadzić z nim szczegółowy wywiad. Właściwe pytania są kluczowe do tego, aby dobrać odpowiednie soczewki, oprawki oraz wybrać sposób ich montażu. Spektrum pytań, które może zadać nam optyk jest bardzo szerokie i może dotyczyć tematów od stylu życia, aż po historię genetycznych wad wzroku, które zdarzały się w naszej rodzinie. Wszystkie te informacje są istotne, dlatego tego typu pytania nie powinny nas dziwić. 

Czy warto kierować się wyglądem oprawek?

W ostatnich latach nie tylko w mieście Olsztyn, ale zasadniczo w całej Polsce pojawiło się coraz więcej salonów optycznych, które są niczym innym jak jedynie sklepami sprzedającymi okulary. Sprzyja temu panująca moda na okulary, które traktowane są raczej jak modny gadżet niż funkcjonalny przedmiot, który ma przede wszystkim korygować wady wzroku. Nie ma nic złego w dobieraniu oprawek do swojego własnego indywidualnego stylu, jednak na etapie wyboru powinniśmy myśleć przede wszystkim o tym, aby okulary służyły naszemu zdrowiu. Dlatego jeżeli szukamy optyka w mieście Olsztyn kierujmy się przede wszystkim jego kompetencjami i profesjonalizmem. Dzięki temu zyskamy nie tylko doskonałej jakości szkła, ale także pewność, że nasze zdrowie nie zostało wystawione na szwank. 

Nie warto jednak zupełnie rezygnować z ciekawych kształtów oprawek. Coraz więcej niewielkich film decyduje się na połączenie profesjonalnej kadry i odpowiedzialnego podejścia z  ofertą doskonałej jakości modnych oprawek. Dobry optyk powinien cechować się empatią, mieć dobre podejście do klienta i przede wszystkim znać się na swoim fachu. Umiejętności handlowe to przydatny, chociaż stosunkowo mało istotny z punktu widzenia klienta dodatek. 

Podobne posty